Jdi na obsah Jdi na menu
 


FIFA 09 - naprostá fotbalová extáze:

Ukažte Radovi, jak má hrát reprezentace. Nebo si střihněte zápas Sparty se Slávií.

 

Ať už vás výsledek nedávného fotbalového derby rozveselil nebo naopak naštval, můžete si nejen zápas pražských „S“ vyzkoušet na vlastní kůži. Respektive na vlastní prsty. Electronic Arts vydává další ročník fotbalové série a stejně jako loni jde o parádní fotbal.

Už několik let platí, že mnohem větší zážitek z fotbalu vykouzlíte při použití gamepadu – ať už na konzoli či PC – nežli klávesnice. A FIFA 09 není výjimkou. Ovládání principiálně vychází z minulého ročníku, fotbalisté ale pod vedením vašeho ovladače dokáží ještě zajímavější a vizuálně přitažlivější kousky nežli dříve. Bohatší škála pohybů a triků se ovšem projeví až po nějakém tom tréninku, v prstech zkušenějších hráčů.

FIFA 09

Začátečníci vezmou zpočátku zavděk ovládáním fotbalisty, několika druhy nahrávek, střelou, sprintem a skluzem. Až poté, co proniknou do tajů ovládání nohou pomocí druhé analogové páčky, objeví perfektní kličky, naznačené pohyby a jiné finesy. Je ale fajn, že zelenáči si fotbal užijí i bez pokročilejších pohybů – na nižší obtížnosti si k překonání soupeře vystačíte se základními akcemi.

Aktuální fotbal od EA je nejen bohatý, ale hlavně svižný. Zápasy mají většinou spád, na druhou stranu nikdy nesklouznou do vyloženě akční řežby (tedy alespoň pokud proti sobě hrají jakž takž vyrovnaná mužstva, a ne třeba Real Madrid s týmem z nižší ligy), která neodpovídá realitě. Spektrum gólů, které ve hře padají, je také hodně rozmanité, a gólmani věrohodní. Umělá inteligence je vůbec dobrá, občas trochu podivně působí jen rozhodčí. To ale i ve skutečnosti.

FIFA 09

Když se daří, padne do šibenice parádní rána ze střední vzdálenosti, jindy se pokocháte rychlou narážečkou na půlící čáře a následným brejkem do rozhozené obrany zakončeným lehkým padáčkem přes zoufalého brankáře. A samozřejmě si vychutnáte i úniky po křídle, centr a nekompromisní zavěšení hlavou. To samé je pochopitelně možné i po rohu či jiné standardní situaci.

A nechybí ani „umatlané“ góly ze skrumáže – i ty vypadají reálně, jelikož fyzika hry je opravdu dobrá. A projevuje se nejen v gólových situacích, ale vlastně i ve hře bez míče, kdy se hráči pošťuchují a přetlačují tělem. Oproti loňskému roku mi připadá o něco snazší odebrat soupeři takto tělem balón, což je jedině dobře. Omezuje se tak „sólování“ a posiluje týmová hra.

FIFA 09

Grafika opět udělalo pár krůčků vřed, i když jde spíše o evoluci. Což nic nemění na tom, že tenhle fotbálek vypadá opravdu dobře a opravdu působí jako televizní přenos. Třeba i díky rozmanitějším pohybům, včetně několika nových animací gólmanů. Televizní atmosféru dokresluje samozřejmě komentář. Poprvé v historii série je česky namluvený i na next-gen konzolích (na PC se objevil už loni). O komentování se stará Míra Bosák a Petr Svěcený a hlavně anglicky nehovořící části herního publika asi udělá radost.

Horší už je fakt, že některé zazní v dost nevhodnou chvíli, a najdou se i případy, kdy si oba komentátoři odporují (Bosák například mluví o nesmyslně odmávaném ofsajdu, načež Svěcený nelogicky dodá, že šlo o jasný několikametrový ofsajd). Atmosféru ubíjející nedostatek je ovšem zejména velice malý počet českých hráčů, jejichž jména jsou namluvena. V pražském derby Sparty se Slávií si tak jen občas zazní jména Berger nebo Šmicer, což je opravdu škoda. Ozvučení jako takové je ale opět nadstandardní, fauly, výkřiky, nastřelení tyče nebo chorály z publika ostudu rozhodně nedělají.

FIFA 09

FIFA 09 přichází s rozšířenými trenérskými možnostmi a v mnoha ohledech tak trochu připomíná manažerské sportovní hry. Jde hlavně o nastavení napadání, frekvence přihrávek a dalších herních aspektů. V manažerském režimu, kde vedete vybraný tým napříč sezónami, si navíc můžete užít nakupování a prodeje hráčů, vylepšování realizačního týmu, nastavování ceny vstupenek a dalších klasických činností. Najdou se ale i chyby – například otázky novinářů jsou někdy úplně nesmyslné: třeba po remíze se ptají, zda těsné vítězství nebylo spíš dílem náhody než umění hráčů.

Nemusíte se ale pustit jen do trenérsko-manažerské kariéry, ale štěstí na pažitech klidně vyzkoušejte i jako samotný hráč. Režim Be A Pro se osvědčil a dočkal se dalších vylepšení.

FIFA 09

Kromě kariérních režimů jsou k dispozici samozřejmě i turnaje, přátelské zápasy nebo trénink. Propracovaný je i on-line: můžete hrát až ve dvaceti hráčích, kdy v souboji dvou jedenáctek každý ovládá jednoho hráče, jen brankáři jsou řízeni počítačem. Zajímavá je i možnost pravidelné aktualizace soupisek podle přestupů v reálném fotbalovém světě. EA navíc letos nabízejí i možnost stažení formy jednotlivých hráčů podle toho, jak se jim ve skutečnosti daří.

Letošní FIFA se hodně povedla. Je fajn, že díky bohaté škále nastavení obtížnosti a rychlosti i obrovskému výběru licencovaných týmů si zahraje opravdu každý podle chuti. Bez skrupulí můžeme prohlásit, že jde o jeden z nejlepších fotbalů, jaký se kdy na počítačích i konzolích objevil.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář